Pękające paznokcie na dłoniach i stopach to przypadłość, która dotyka ogromnej ilości osób. Powodem tej sytuacji może być między innymi występująca infekcja lub niedobór witamin w organizmie. Jeżeli taka sytuacja będzie powtarzać się nagminnie, należy dojść do tego, co jest przyczyną. Właściwa diagnoza to podstawa, dzięki której będzie można z powodzeniem wyeliminować problem. Co zatem sprawia, że paznokcie pękają i jak sobie z nimi poradzić? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Martą Cybulską – redaktor naczelną serwisu https://pazurkowelove.pl/, w którym znaleźć można najnowsze inspiracje, pomysły i porady dotyczące paznokci! Zapraszamy do lektury!
Dlaczego paznokcie pękają?
Wśród przyczyn występowania pękającej płytki paznokcia można wymienić przede wszystkim – wyżej wspomniany – niedobór witamin i minerałów. Jego przyczyną może być między innymi nieodpowiednia dieta, oraz nadużywanie alkoholu i używek. Sam organizm również może doprowadzić do nadmiernego wydalania z organizmu witamin i minerałów, jakie są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Oto inne przyczyny, jakie odpowiedzialne są za zły wygląd płytki paznokcia:
- infekcja – najczęściej występującą jest grzybica stóp, która jest wynikiem zakażenia patogennym mikroorganizmem;
- źle wykonywane zabiegi manicure i pedicure – niekiedy płytka paznokcia zostaje zbyt głęboko spiłowana;
- chemia gospodarcza – znaleźć w nich można chlor, amoniak, kwas octowy, jakie mają negatywny wpływ na paznokcie;
- środki kosmetyczne – mowa tu w szczególności o acetonie, którego nadmierna ilość powoduje osłabienie;
- urazy mechaniczne – paznokieć może na początku mieć powierzchowne uszkodzenie, ale z czasem może ono się coraz mocniej pogłębiać;
- łuszczyca – choroba genetyczna, która widoczna jest również na paznokciach pod postacią poprzecznych pęknięć.
Jak odżywić pękające paznokcie?
Jedna z najważniejszych witamin, która korzystnie wpływa na wygląd paznokci, jest witamina H, czyli doskonale znana wszystkim Biotyna. Jest ona odpowiedzialna za produkcję keratyny oraz białka. Są to dwa najważniejsze elementy, jakie stanowią budulec dla płytki paznokcia.
Kolejnym elementem, który pomaga w odżywieniu paznokci, jest witamina C. To właśnie jej odpowiednia ilość sprawia, że paznokcie się nie łamią. Witamina C odpowiedziana jest również za utrzymanie zdrowej struktury paznokcia. Wykazuje ona także działanie antyoksydacyjne, więc pomaga oczyścić organizm ze wszelkiego rodzaju toksyn.
Wśród innych witamin i minerałów, jakie należy wymienić, są: cynk, żelazo i wapń. Tych kilka elementów odpowiedzialnych jest za zdrowy wygląd płytki paznokcia. Można dostarczyć je organizmowi od wewnątrz w postaci suplementów, jakie otrzymać można w aptekach oraz w drogeriach.
Domowe sposoby na pękające paznokcie
Istnieje kilka domowych sposobów, jakie pomogą w odżywieniu. Wśród nich można wymienić:
- maseczkę z oliwy z oliwek – oliwę z oliwek należy zmieszać z kilkoma kroplami witaminy A i E. Paznokcie należy zanurzyć w takim roztworze na kilka minut.
- olejek rycynowy – należy go wcierać dwa razy dziennie w skórki znajdujące się tuż przy samej płytce. Można go zastąpić olejkiem arganowym.
- aloes – wystarczy tylko uciąć liść tej rośliny i wyciekający olejek wcierać w popękane skórki i paznokcie.
- odżywka z czosnku – rozgnieciony czosnek należy zmieszać z łyżką z oliwy z oliwek. Taką odżywkę należy wetrzeć w paznokcie. Po 10 minutach należy ją spłukać.
- lanolinowa odżywka z żółtkiem i łyżeczką olejku migdałowego – całość należy pozostawić na kilkanaście minut lub pozostawić na całą noc.
Co jeść, aby wzmocnić paznokcie?
Dieta na wzmocnienie paznokci to jedna z najbardziej oczywistych rzeczy. Będzie ona w stanie dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów.
Osoby, które zmagają się z kruchością i łamliwością paznokci, muszą zapewnić sobie dużą ilość wapnia. Można znaleźć go w mleku, jarmużu, serach żółtych i migdałach. W czerwonym mięsie, burakach, szpinaku, natce pietruszki, jarmużu, brokułach, suszonych śliwkach, morelach znaleźć można dużą ilość drogocennego żelaza. Ważny jest również magnez, który występuje m.in. w kakao, nasionach słonecznika, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, migdałach, gorzkiej czekoladzie. Produkty zbożowe pełnoziarniste, buraki, marchew, pietruszka to źródła krzemu. Wśród spożywanych produktów powinny znaleźć się również ryby, owoce morza, migdały, jakie zawierają duże ilości cynku.