Mocznik i jego działanie na skórę

0 0
Read Time:3 Minute, 2 Second

Mocznik tak naprawdę dopiero od niedawna jest wykorzystywany w kosmetyce. Pozytywnie wpływa on na nawilżenie skóry, szczególnie stóp. Jakie są jego wady i zalety oraz w jaki sposób działa na skórę. Oto, co warto o nim wiedzieć i w jakich przypadkach może pomóc. 

Czym jest mocznik, czyli odrobina historii

Jest to substancja chemiczna, która powstaje w organizmie człowieka w procesie przemiany białek. Podobnie jak reszta składników, jest on wydalany wraz z potem. Został on wyizolowany w 1828 roku i przybrał wtedy postać białego rozpuszczalnego w wodzie proszku.

Mocznik to oczywiście potoczna nazwa. W chemii jest on nazywany jako diamid kwasu węglowego. Dopiero w 1943 powstał pierwszy krem, który zawierał w sobie mocznik. Dlaczego tak późno? Otóż sama nazwa, czy to potoczna, czy chemiczna skutecznie odstraszała kosmetologów od wdrożenia tego składnika do kosmetyków. 

Działanie mocznika na skórę

Mocznik to tak zwany humektant, czyli substancja, która ma dużą zdolność do pochłaniania wody. Odpowiada on za prawidłowe nawilżenie skóry, dlatego tak często wykorzystywany jest do produkcji kremów na suche pięty. Skóra ciała może także wysychać wtedy, gdy osoba posiada małe zapasy komórek tłuszczowych. W takim przypadku również sprawdzą się kosmetyki z mocznikiem. W produktach tych można go znaleźć w kilku stężeniach. Na przykład:

  • mocznik o 2 procentowym stężeniu przyspiesza proces regeneracji naskórka i silnie nawilża suchą skórę. Skóra jest nawilżona wskutek przyciągania cząsteczek wody, a następnie jej zatrzymywaniu w skórze. Takie stężenie można znaleźć w kremach czy balsamach do ciała.
  • stężenie od 3 do 10 procent wykorzystuje się w preparatach do stóp. Ma ono za zadanie zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka. 
  • stężenie 10 procentowe ma działanie przeciwbakteryjne. Takie stężenie sprawia, że skóra ma większą przepuszczalność, co za tym idzie wszystkie substancje aktywne są lepiej wchłaniane. 
  • 15 procentowe stężenie mocznika znacznie przyspiesza rozkład fibryny,
  • stężenie od 10 do 30 procent skutecznie rozrywa wiązania wodorowe keratyny, co z kolei wpływa na zmiękczenie skóry.
  • stężenie od 30 do 40 procent wpływa na złuszczanie skóry. Jest ono wykorzystywane na przykład podczas produkcji peelingów, jak również w produktach zmiękczająco-złuszczających do stosowania miejscowego.
  • około 50 procentowe stężenie mocznika ma właściwości złuszczające i jest wykorzystywane do produkcji leków, które pomagają w walce chorobami skóry. Tego typu preparaty powinny być używane pod okiem lekarza.

Mocznik – zalety i wady

Ogromną zaletą mocznika jest to, że jest on wykorzystywany do produkcji kosmetyków dla diabetyków. Można go również znaleźć znaleźć w kremach, balsamach czy maściach do nawilżania skóry. Należy podkreślić tutaj fakt, że wszystkie produkty, które jako składnik posiadają mocznik, nie są wcale takie drogie. Sprawdzając skład kosmetyków można znaleźć nazwę Urea, która oznacza właśnie mocznik.

Należy być ostrożnym, jeśli chodzi o stosowanie kosmetyków z mocznikiem. W przypadku dzieci z wrażliwą skórą, jak i diabetyków może on powodować podrażnienia, dlatego dobrze jest zachować ostrożność i wybierać odpowiednie stężenie.

Zaletą mocznika jest także fakt, że może być on powszechnie stosowany. Spotkać można go nawet w odżywkach do włosów, szamponach czy pastach do zębów. Jak już zostało wspomniane jest głównym składnikiem kremów do stóp. Pozwala je nawilżyć i usunąć martwy naskórek.

Do wad można zaliczyć jeden fakt, a mianowicie to, że im wyższe jest stężenie mocznika, tym produkt ma silniejsze właściwości złuszczające. Osoby, które mają problemy ze skórą powinny zachować ostrożność w stosowaniu produktów z mocznikiem. W przypadku wątpliwości lepiej jest zapytać o radę dermatologa, niż na własną rękę decydować o użyciu kosmetyku z tym składnikiem.

Produkty z mocznikiem nie są drogie. Co więcej, można je bez problemu zakupić w drogeriach czy aptekach. Osoby, które borykają się z problemami związanymi ze suchą skórą powinny zdecydować się na regularne używanie takich produktów. Już po kilku dniach od stosowania produktów z mocznikiem można zaobserwować znaczące zmiany w kondycji skóry.

About Post Author

EKOstopa.pl

Chętnie umieszczamy na naszej stronie informacje, które dotyczą zdrowia stóp. Masz ciekawy produkt wpływający na zdrowie stóp, tekst opisujący schorzenia stóp, a może chcesz podzielić się wiedzą na temat terapii? Jesteś podologiem , fizjoterapeutą, a może organizujesz biegi, konsultacje ortopedyczne, albo inne wydarzenie? Skontaktuj się ze mną 🙂
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jaki pilniczek do paznokci wybrać?
Next post Jubileusz marki Callusan