Jak zapobiegać Zespołowi Stopy Cukrzycowej?

0 0
Read Time:1 Minute, 22 Second

Profilaktyka to podstawa w codziennym życiu diabetyka. Osoby chorujące na cukrzycę dzięki regularnej dbałości o swój organizm, wyrabiając sobie zdrowe nawyki, są w stanie zmniejszyć ryzyko powstania Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Zespół Stopy Cukrzycowej to powikłanie cukrzycy trudne do rozpoznania we wstępnym okresie zmian.

„Infekcja, owrzodzenie i/lub destrukcja tkanek głębokich w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami naczyń obwodowych w różnym stopniu zaawansowania.”

Higiena stóp

Pamiętaj, aby stopy codziennie myć w ciepłej wodzie. Nie powinna być gorąca, aby nie pobudzać nadmiernie krążenia. Fachowcy zwracają uwagę na kierunek mycia – od dużego palca w stronę kolan i krocza. Ten nawyk jest niezwykle istotny, aby uniknąć zakażenia w przypadku urazów tkanki. Po umyciu stopy należy dokładnie osuszyć, włącznie z przestrzeniami między-palcowymi. Suche stopy warto nakremować maścią lub kremem dedykowaną diabetykom.

Skarpety

Diabetykom zaleca się noszenie specjalnych bezuciskowych skarpet, z luźnym ściagaczem. Producenci mają w swoich ofertach skarpety z naturalnych składników: lniane, bawełniane, bambusowe i z dodatkiem srebra.

Wkładki terapeutyczne

Diabetykom zaleca się używanie wkładek terapeutycznych, aby zapewnić równomierny rozkład ciśnienia podeszwowego, co ma zapobiec tworzeniu się nagniotków i modzeli. Jeżeli osoba chora ma wadę postawy, należy rozważyć noszenie wkładek ortopedycznych przygotowanych na indywidualne zamówienie.

Obuwie

Obuwie to jeden w głównych czynników powstawania uszkodzeń na skórze stóp diabetyka. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę, dobre dopasowanie, umiejscowienie szwów, szerokość i zaokrąglenie noska w butach. Buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, dobrze jeżeli materiał pozwala na wypranie lub dezynfekcję. Diabetykom nie zaleca się chodzenia boso, korzystania z klapek czy sandałów ze względu na ryzyko urazów i prawdopodobieństwo infekcji.

źródło: „Na własnych nogach” broszura dla diabetyków Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. Abbot Diabetes Care

About Post Author

EKOstopa.pl

Chętnie umieszczamy na naszej stronie informacje, które dotyczą zdrowia stóp. Masz ciekawy produkt wpływający na zdrowie stóp, tekst opisujący schorzenia stóp, a może chcesz podzielić się wiedzą na temat terapii? Jesteś podologiem , fizjoterapeutą, a może organizujesz biegi, konsultacje ortopedyczne, albo inne wydarzenie? Skontaktuj się ze mną 🙂
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next post Zdrowe buty Arcopedico