Zasady użytkowania i konserwacji obuwia

1 0
Read Time:10 Minute, 49 Second

Buty są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, brud, sól, którą posypuje się chodniki zimą, oraz czynników mechanicznych, jak wielokrotne zginanie i otarcia. Właściwa pielęgnacja przedłuża żywotność obuwia, zapewnia jego dobry wygląd oraz podnosi komfort użytkowania. 

 • zaimpregnuj każde nowo kupione buty już przed pierwszym włożeniem – impregnacja zapewni Twoim butom należytą ochronę przed wilgocią i brudem. Renomowane impregnaty stanowią ochronę materiałów najnowszych technologii dla skór gładkich, nubukowych, welurowych , tekstyliów oraz materiałów z Gore-Tex,  Sympatex oraz wszystkich High-Tech przed przemakaniem. Zaleca się trzykrotną impregnację z przerwami na wyschnięcie każdej z warstw. Czynność taką należy przeprowadzać regularnie a do impregnacji używać tylko profesjonalnych preparatów. Impregnując regularnie buty unikniesz mocnego wielokrotnego przemoczenia obuwia.
 • czyszczenie obuwia wykonuj przy użyciu wilgotnej miękkiej szmatki lub gąbki – do czyszczenia używaj delikatnych środków czyszczących, specjalnych płynów i pianek, które usuwają brud a tym samym nie pozbawiają Twoich butów koloru. Podeszwy ze skór naturalnych należy chronić przed przemoczeniem, a jeśli przemokną, powinny być suszone w temperaturze pokojowej. Gdy wyschną, obrzeże podeszwy oraz obcas zabezpiecza się przy pomocy pasty do obuwia i poleruje. Natomiast zabrudzenia przeciera się zwilżoną tkaniną.
 • pod żadnym pozorem nie pierz obuwia skórzanego, tkanin i materiałów syntetycznych – intensywne działanie środków chemicznych, wody ( w szczególności gorącej ) bardzo negatywnie odbija się na wyglądzie, żywotności oraz ogólnym stanie obuwia. Działanie wody i detergentów powoduje także, że kleje i nici tracą swoje właściwości. Zostają osłabione połączenia zarówno szyte jak i klejone ( kleje tracą właściwości adhezyjne). W przypadku skór typu nubuk, welur mogą dodatkowo wystąpić znaczne odbarwienia wierzchów.  Używaj profesjonalnych produktów do czyszczenia obuwia ( pianki, płyny, szczotki ).
 • do regularnej pielęgnacji wykorzystuj właściwe dla danego materiału środki oraz preparaty – wybieraj odpowiednie przybory i profesjonalne środki dla Twoich butów. Unikniesz w ten sposób zniszczenia skóry, materiału wierzchniego, gdyż każdy materiał  wymaga innego środka pielęgnującego. Kieruj się wskazówkami zawartymi w załączonej informacji „Wykorzystany materiał, jego pielęgnacja i utrzymanie”. 
 • do wkładania butów zawsze używaj łyżki – uchronisz się w ten sposób przed zniszczeniem elementów składowych cholewki w części pięty, np. przed deformacją zakładki
 • obuwie powinno być dokładnie rozsznurowane podczas jego ubierania i zdejmowania – unikniesz w ten sposób uszkodzeń obuwia w części piętowej, deformacji i uszkodzeń zakładki.
 • noś obuwie dokładnie zasznurowane – unikniesz w ten sposób przetarcia zapiętków (zapiętek – element składowy podszewki cholewki obejmujący boki i tył pięty od strony podeszewki). Istotne znaczenie ma tutaj odpowiednie dobranie obuwia do tęgości i długości stopy.
 • unikaj mocnego przemoczenia obuwia – na ile to możliwe oczywiście. W przemoczonym bucie połączenia klejowe zostają osłabione, skóra odbarwia się, obuwie traci pierwotny wygląd, a materiały z których jest wykonany tracą swoje właściwości.
 • odpowiednio susz buty – prosimy pamiętać, że suszenie powinno zawsze odbywać się w temperaturze pokojowej. Obuwie należy wówczas rozsznurować (jeśli sznurowane oczywiście), zastosować prawidełka oraz wypełnić wnętrze miękkim papierem. Papier zapobiega nie tylko deformowaniu się cholewki, ale również skutecznie wchłania wilgoć z wnętrza obuwia. Prosimy pamiętać , by do suszenia obuwia nie wykorzystywać suszarek, grzejników czy piecyków. Nie należy również wystawiać obuwia na działanie słońca. Intensywne suszenie w wysokich temperaturach może doprowadzić do nadmiernego pozbawienia skóry wilgoci, co prowadzi do zniszczenia obuwia a w konsekwencji do pęknięcia skóry. Użytkowanie niedostatecznie wysuszonego obuwia powoduje jego przedwczesne zużycie (zwłaszcza podpodeszwy, wkładek, wyściółek i podszewek). 
 • nie używaj tych samych butów dzień po dniu – codziennie w trakcie użytkowania skóra, materiał z którego zrobione są buty – wchłaniają ze stóp taką ilość wilgoci, że do jej odparowania potrzebują co najmniej 24 godzin. Znacznie wydłuża to okres użytkowania, a obuwie dłużej zachowuje estetyczny wygląd. 
 • nie stosuj do pielęgnacji past samopołyskowych  – nakładanie wielu warstw past samopołyskowych warstwa na warstwę prowadzi do pęknięć skóry, szczególnie w miejscach jego zginania. 
 • do pielęgnacji/czyszczenia obuwia w żadnym razie nie używaj rozpuszczalników ( np. aceton, toluen, spirytus ) – unikniesz w ten sposób uszkodzeń powierzchni materiału z którego buty są wykonane.
 • w obuwiu bez podszewki, bądź z podszewką skórzaną, naturalnie barwioną, może występować farbowanie wnętrza obuwia.  Jest to naturalna cecha skóry. Farbowanie występuje zazwyczaj w wyniku mocnego wielokrotnego przemoczenia obuwia lub/i działania potu na podszewkę.
 • pamiętaj o higienie wewnątrz buta – od czasu do czasu wystaw obuwie na świeże powietrze w celu wietrzenia. Możesz stosować również odświeżacze do butów, niwelujące nieprzyjemny zapach potu wewnątrz buta. 
 • używaj obuwia zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiednią porą roku  – każdy rodzaj obuwia odpowiada odpowiedniemu przeznaczeniu. Przeznaczenie obuwia ma wpływ na wybór wykorzystanego materiału, konstrukcję, wykonanie i sposób konserwacji obuwia. Przy wyborze obuwia prosimy wziąć pod uwagę, do jakiego celu będziecie Państwo obuwie wykorzystywać.
 • nie wystawiaj obuwia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – buty zachowają swój naturalny kolor i nie nastąpi odbarwienie cholewki obuwiowej
 • dobierz obuwie do tęgości stopy – przy wyborze obuwia należy zwrócić uwagę na to, aby wybrany rodzaj, wielkość i szerokość obuwia dokładnie odpowiadały Państwa potrzebom – długość wewnętrznej wkładki obuwia – rozmiar – powinny być dłuższe niż długość stopy, palce nie powinny w żadnym wypadku dotykać wewnętrznej strony noska obuwia ( tzw. luz ). Nieodpowiednio dobrany rodzaj obuwia, wielkość, szerokość lub jego kształt może skutkować powstaniem uszkodzeń mechanicznych podszewek, zapiętków.
 • w niektórych naszych modelach zastosowano innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne polegające na tym, że zaciągnięta skóra na podpodeszwę ma bezpośredni kontakt z podłożem. Może więc nastąpić, nawet w trakcie normalnego użytkowania,  jej uszkodzenie o nierówności podłoża po którym chodzimy
 • zużycie wierzchników ( fleków )  wynika z wielkości ich powierzchni oraz sposobu użytkowania obuwia. Mały flek ( np. obuwie na szpilce) zużywa się szybciej niż flek o dużej powierzchni.
 • w okresie zimowym, szczególnie w wyniku działania na cholewkę obuwiową ( skórę ) niekorzystnych warunków zimowych, mróz, działanie soli jaką posypywane są chodniki zimą nie zapominaj o ich właściwej regularnej pielęgnacji i konserwacji. Jest to warunek konieczny i niezbędny, by skóra zachowała swoje wszystkie właściwości a jej wygląd zawsze był na wysokim poziomie.
 • pamiętaj, że skóra naturalna nie jest materiałem jednorodnym. Na całej swej powierzchni posiada spadki grubości, mogą także występować nieznaczne różnice w jej strukturze.

WYKORZYSTANY MATERIAŁ, JEGO PIELĘGNACJA I UTRZYMANIE

Podstawowe informacje o wykorzystanych materiałach wraz z prawidłową pielęgnacją i starannym utrzymaniem przedłużą żywotność Państwa obuwia.

Skóra licowa ( gładka ) – jest najprostsza w utrzymaniu. Czyszczenie powierzchniowe, wilgotną ściereczką lub szczotką. Należy dokładnie zmyć z wierzchu obuwia i podeszew wszelkie nieczystości i zabrudzenia, a także za pomocą ciepłej wody – starą warstwę pasty do butów. Jest to konieczne, ponieważ nie można nakładać nowej pasty na starą, bądź na niewyczyszczoną powierzchnię. Zacieki z soli usuniesz używając ciepłej wody z niewielkim dodatkiem detergentów. Po oczyszczeniu i wyschnięciu obuwia należy równomiernie nałożyć pastę bezbarwną lub w kolorze skóry. Używaj dobrych past, które zawierają woski naturalne. Stosuj zasadę – masz drogie buty nie oszczędzaj na dobrej paście. W przypadku wierzchów ze skór cielęcych, licowych, anilinowych oraz nappy międlonej wszelkie zabrudzenia należy usuwać gąbką lub szmatką zwilżoną czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Na oczyszczone obuwie dobrze jest nanieść niewielką ilość pasty lub kremu. Powierzchnię należy przetrzeć lekko zwilżoną tkaniną, a następnie polerować miękką szczotką lub szmatką. Do tego typu skór nie stosuje się past samopołyskowych. Pasty samopołyskowe mają zdecydowanie zły wpływ na skórę – farbują i nabłyszczają skórę, ale jej nie impregnują i w rezultacie powodują jej wysuszenie, pękanie oraz łuszczenie się.

Skóry welurowe, nubukowe –  skóry welurowe uzyskuje się przez szlifowanie mizdry a nubuki przez szlifowanie lica skóry. Zabrudzenia powierzchniowe powstałe na tego rodzaju skórach należy czyścić gumową, najlepiej drucianą szczoteczką ( szczotką z drucianymi, miedzianymi końcówkami), szczotkując cholewę . Zabrudzenia usuwa się pod bieżącą wodą lub przeznaczonymi do tego rodzaju skóry preparatami. Surowe skóry cechują się odbarwieniami, dlatego nie można dopuścić do silnego zabrudzenia i całkowitego przemoczenia obuwia. Wszelkie plamy powinno się usuwać delikatnie pocierając miękką tkaniną lub gąbką nasączoną lekkim roztworem mydlanym. Jeśli but jest mocno zabrudzony czyść go miękką gąbeczką nasączoną wodą z solą. Widoczne przetarcia niwelujemy trzymając buty przez kilka minut nad parą gotującej się wody. Tłuste plamy posyp na kilka godzin talkiem, potem dokładnie wyszczotkuj. Dzięki temu pozbędziesz się uporczywego brudu, ale także nadasz zamszowym butom świeży wygląd. W celu ożywienia koloru co pewien czas należy nanieść środek koloryzujący. Konserwując obuwie jesienno-zimowe, stosuje się impregnat w aerozolu bezbarwny lub zgodny z kolorem obuwia. Renomowane firmy produkujące chemię do obuwia mają w ofercie wiele dobrych preparatów do takiej skóry. Teraz już są dostępne takie pasty w różnych kolorach. Producenci obuwia ostrzegają jednak, że specyfiki nawet te bezbarwne mogą przyciemniać nawet bardzo jasne buty. W przypadku obuwia z nubuku i weluru nie stosuje się kremów.

Skór typu bufallo i pullup – wierzchy z takich skór czyści się na sucho, przecierając szmatką. Na oczyszczoną powierzchnię nanosi się warstwę specjalnego bezbarwnego lub barwnego ( zgodnego z odcieniem wierzchu ) natłuszczającego kremu. Do tego typu skór nie nadają się pasty kryjące i samo nabłyszczające.

Skóra lakierowana –  charakteryzuje się zupełnie gładką i połyskową powierzchnią, której nie impregnujemy – mogłoby to pomniejszyć efekt lakierowania i połysku. Pielęgnujemy ją specjalnym kremem do skóry lakierowanej lub specjalną pastą. Polerujemy miękką, najlepiej flanelową ściereczką. Pamiętaj, nosząc obuwie ze skóry lakierowanej przy ujemnych temperaturach, narażasz je na pękanie z uwagi na zastosowaną do tego rodzaju skóry cienkiej powłoki poliuretanowej.

Skóra powlekana – skóra, która posiada na powierzchni naniesioną lub naklejoną warstwę folii lub plastiku. Posiada podobne właściwości, co skóra lakierowana. Ten rodzaj materiału należy przetrzeć wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha lub też użyć środków przeznaczonych do pielęgnacji materiałów syntetycznych.

Pozostałe skóry – istnieje cały szereg innych rodzajów skór, które wyznaczają się przede wszystkim kolorowymi efektami i rozmaitością obróbki powierzchni. Charakterystyczną właściwością większości skór jest to, że wraz z ich używaniem „rozwija się” ich wygląd. Skóry przecierane, gdzie oryginalna barwa przetarta jest inną, często kontrastową barwą. Ten kontrastowy kolor wyciera się w trakcie noszenia i w miejscach najbardziej narażonych na otarcia prześwituje oryginalny kolor. Innym wariantem są skóry z mechanicznie naruszonym licem, w miejscu, gdzie lico nowego obuwia jest rozdarte, widać różniący się kolor struktury skóry. W trakcie noszenia lico pęka dalej, w miejscach najbardziej podatnych na uszkodzenia rozchodzi się zupełnie i widać strukturę materiału. Opisane zasadnicze zmiany przebiegają bardzo szybko, pogłębiając się w trakcie użytkowania. Obuwie szybciej „pokrywa się patyną”, uzyskując charakterystyczny „zużyty” wygląd. Zmiany te są specjalne, w żadnym przypadku nie chodzi tu o wadę. Tych rodzajów skór nie wolno kremować ani nabłyszczać. Do pielęgnacji należy używać bezbarwnych past i kremów, które powinny zaschnąć na powierzchni obuwia. Impregnacja częściowo ochroni obuwie przed wilgocią i zabrudzeniem, mimo to należy wystrzegać się silnego zabrudzenia obuwia, ponieważ z trudnością usuwa się go z tego typu powierzchni.

Skóra podeszwowa – to rodzaj skóry, który wykorzystuje się przeważnie do produkcji podeszew w obuwiu wizytowym. Ten typ obuwia przeznaczony jest przede wszystkim do noszenia w pomieszczeniach. Nie nadają się do regularnego użytku – skóra podeszwowa jest niezwykle czuła na wilgoć i nierówną nawierzchnię, jej naturalną cechą jest śliskość. Podeszwy skórzane należy pielęgnować odpowiednim środkiem, który dodaje materiałowi odpowiedniej miękkości, zwiększa jego odporność na otarcia i działa przeciwpoślizgowo. Jeśli zdecydują się Państwo na użytkowanie obuwia ze skórzaną podeszwą poza domem, należy je w odpowiedni sposób podzelować, obniżając w ten sposób możliwość jego nadmiernego zużywania lub uszkodzenia. Nawet tak przygotowanego obuwia w żadnym wypadku nie polecamy używać w warunkach dużej wilgotności. Niektóre obcasy obuwia damskiego i męskiego są obciągnięte skórą. Powierzchnię tych obcasów należy regularnie pielęgnować impregnatorem i kremem, ograniczając jednocześnie jej ekspozycję na warunki zwiększonej wilgotności.

Tekstylia – używana jest na Iżejsze, często letnie lub domowe obuwie. Obuwie tekstylne należy pielęgnować na sucho szczotkując i używając sprayów czyszczących do tekstyliów, które jednocześnie obuwie impregnują, ożywiają kolory i ograniczają jego zabrudzenie.

Materiały syntetyczne – materiały skóropodobne – to materiały wyglądem często przypominające skórę, ale ich właściwości nie osiągają właściwości skóry, np. mają ograniczoną przepuszczalność, powodując w ten sposób większą potliwość stóp. Takie obuwie jest niezwykle łatwe w pielęgnacji. Plastikowe części podeszew obuwia, które są barwione na wierzchu (np. podeszwy poliuretanowe) niezwykle fatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Przy tym uszkodzeniu dochodzi do starcia koloru na powierzchni i do prześwitu oryginalnego koloru materiału. Obuwie wykonane z tego typu materiałów należy umyć wilgotną ścierką z dodatkiem detergentu i wytrzeć do sucha.

Guma – obuwie umyć wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu i wytrzeć do sucha.

Membrana nieprzepuszczająca wody typu TEX – specjalny materiał zapewniający nieprzepuszczalność wody i przewiewność obuwia ( np. najbardziej znany z tych materiałów Gore-Tex, Sympatex ). Wykorzystuje się go przede wszystkim przy produkcji obuwia sportowego i turystycznego. Obuwie najpierw wyczyścić z dużych zabrudzeń za pomocą wody i gąbki lub szczoteczki. Po wyschnięciu powierzchnię obuwia zaimpregnować odpowiednim środkiem impregnującym – używać wyłącznie środków zalecanych przez producenta tych membran.

Poniżej prezentujemy piktogramy podstawowych rodzajów materiałów wykorzystywanych przy oznaczaniu obuwia. Oznaczenia te ułatwią Państwa orientację w materiałowej konstrukcji obuwia.

obuwie

wierzch skóra – to skóra naturalna z bardziej lub mniej zwartą oryginalną strukturą włóknistą , z okrywą włosową lub bez niej uodporniona w wyniku garbowania na procesy gnilne. Terminem skóry określa się również dwoiny oraz  skóry z powłoką kryjącą o grubości nie większej niż 0,15 mm. Terminem skóra nie określa się materiałów wykonanych ze skóry naturalnej rozdrobnionej mechanicznie lub chemicznie.

wierzch skóra pokryta – jest to skóra ,która odpowiada wyżej podanej definicji i której powierzchnia jest wykończona powłoką kryjącą o grubości  większej od 0,15 mm ale nie większej niż 1/3 całej grubości

 podszewka z elementami spodu – skóra( jak wyżej)

 podeszwa – tworzywo inny materiał – materiały niewymienione wyżej

 podszewka z wyściółką – materiał włókienniczy – płaski materiał z włókien naturalnych lub sztucznych w postaci dzianiny, tkaniny, włókniny, przędziny, wyrobu futerkowego lub innych.

About Post Author

EKOstopa.pl

Chętnie umieszczamy na naszej stronie informacje, które dotyczą zdrowia stóp. Masz ciekawy produkt wpływający na zdrowie stóp, tekst opisujący schorzenia stóp, a może chcesz podzielić się wiedzą na temat terapii? Jesteś podologiem , fizjoterapeutą, a może organizujesz biegi, konsultacje ortopedyczne, albo inne wydarzenie? Skontaktuj się ze mną 🙂
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zdrowe buty Arcopedico
Next post Opuchnięte nogi – przyczyny, zapobieganie, produkty