Opuchnięte nogi – przyczyny, zapobieganie, produkty

0 0
Read Time:2 Minute, 33 Second

Opuchnięte nogi to powszechny problem, z którym borykają się osoby w każdym wieku. Najczęściej dotyka on jednak tych, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą oraz pacjentów borykających się z zaburzeniami krążenia i żylakami. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak można jej zapobiegać?

Przyczyny puchnięcia nóg

  • Przewlekła niewydolność żylna, do której należą: żylaki kończyn dolnych, zespół pozakrzepowy, pierwotna niewydolność zastawek żylnych oraz zespoły uciskowe. U zdrowego pacjenta krew płynie z dolnych kończyn układem żylnym do serca. Wydolne zastawki żylne sprawiają, że przepływ ten jet stały i przebiega w jednym kierunku. W przeciwnym wypadku, krew zaczyna się cofać i mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia w układzie żylnym oraz spowolnieniem odpływu żylnego z kończyn. Nadciśnienie żylne oraz zastój w mikrokrążeniu prowadzą do nadmiernej przepuszczalności włosiczek, w efekcie czego dochodzi do powstawania obrzęków i opuchlizny. Początkowo mamy do czynienia z uczuciem ciężkości nóg, w szczególności w godzinach wieczornych. Następnie pojawiają się kurczowe bóle łydek oraz obrzęki.
  • Zakrzepica żył głębokich – to stan chorobowy polegający na tworzeniu się zakrzepów w żyłach kończyn dolnych. Najczęściej borykają się z nią pacjenci po 40 roku życia, nierzadko otyli i po długotrwałym unieruchomieniu.
  • Niewydolność prawokomorowa – w sytuacji, gdy serce nie jest w stanie przepompować krwi przez organizm, gromadzi się ona w najniżej położonych w ciele naczyniach. Mamy wówczas do czynienia z rozwojem zastoju żylnego oraz obrzęków.

Jak zapobiegać opuchniętym nogom?

Najpopularniejsze domowe sposoby na to, by skutecznie zapobiec spuchniętym nogom to:

  • Ograniczyć do minimum ilość soli w diecie (związane jest to z faktem, iż przyczynia się ona do zatrzymywania wody w organizmie)
  • Wykonując pracę siedzącą regularnie zmieniać pozycję
  • Zadbać o regularną aktywność fizyczną – spacery, pływanie, jazdę na rowerze
  • Stosowanie terapii ułożeniowej, która polega na leżeniu z nogami uniesionymi w górze przez około 15 minut dziennie, 3 razy dziennie
  • Wykonywanie masaży w kierunku od uda do stopy z zastosowaniem ziołowych olejków
  • Unikanie gorących kąpieli i długiego przebywania na słońcu i w saunie
  • Stosowane żeli zawierających w swoim składzie wyciąg z arniki i kasztanowca
  • Przyjmowanie preparatów diosminy
  • Redukcja masy ciała
  • Ograniczenie do minimum noszenia butów na wysokich obcasach

Preparaty Callusan na opuchnięte nogi

W ofercie marki Callusan znaleźć można bogaty wybór produktów, które doskonale sprawdzą się  walce z opuchniętymi nogami i stopami. Zalicza się do nich między innymi:

  • Krem w piance Vinum – preparat ten wykorzystać można do codziennej pielęgnacji nóg opuchniętych oraz z problemami krążeniowymi. Sięgnąć po niego powinny osoby noszące rajstopy uciskowe i pracujące w pozycji siedzącej oraz stojącej. Pianka skutecznie stymuluje ciśnienie w naczyniach krwionośnych, redukuje obrzęki i zaczerwienienia, nawilża i chroni przed utratą wody z głębokich warstw skóry, zwiększa odporność naskórka, działa przeciwzapalnie i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jej składnikami aktywnymi są: wyciąg z liści kasztanowca, ekstrakt z liści czerwonych winogron, olejek jojoba, olejek ze słodkich migdałów, mentol oraz masło shea.
  • Balsam do pielęgnacji i masażu Zart – produkt sprawdzi się u osób borykających się z uczuciem ciężkości nóg i stóp oraz posiadaczy skóry suchej. Wykorzystać można go także podczas wykonywania masażu. Skutecznie nawilża i pielęgnuje skórę, stymuluje jej regenerację, wygładza oraz uelastycznia naskórek, a także relaksuje. W składzie balsamu znaleźć można między innymi mentol, pantenol, olejek jojoba, olejek migdałowy oraz aloes.

About Post Author

EKOstopa.pl

Chętnie umieszczamy na naszej stronie informacje, które dotyczą zdrowia stóp. Masz ciekawy produkt wpływający na zdrowie stóp, tekst opisujący schorzenia stóp, a może chcesz podzielić się wiedzą na temat terapii? Jesteś podologiem , fizjoterapeutą, a może organizujesz biegi, konsultacje ortopedyczne, albo inne wydarzenie? Skontaktuj się ze mną 🙂
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zasady użytkowania i konserwacji obuwia
Next post Zadbaj o stopy na wiosnę!