Zadbaj o stopy na wiosnę!

0 0
Read Time:2 Minute, 59 Second

Na stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała, niemniej jednak najczęściej przypominamy sobie o nich w okolicach wiosny i lata. Okres jesienno – zimowy to czas, w którym pielęgnacja stóp często schodzi na dalszy plan. Pozbawione na co dzień dostępu do świeżego powietrza stopy, znacznie częściej się pocą. Naprzemienne ogrzewanie i wyziębianie stóp powoduje rogowacenie się naskórka, które sprawia, że skóra staje się gruba, sucha i szorstka. Zbliżająca się szybkimi krokami wiosna, to zatem najlepszy czas, żeby zadbać o stopy i cieszyć się ich zdrowym i estetycznym wyglądem.

Pielęgnacja stóp

Prawidłowa pielęgnacja stóp nie jest ani trudna, ani czasochłonna i może zostać wykonana w warunkach domowych. Wystarczy kilka kroków do zdrowych i zadbanych stóp:

  • namaczanie – wbrew powszechnie istniejącym opiniom mówiącym o potrzebie moczenia stóp przez 10-15 minut, tak naprawdę już 3 minuty wystarczą aby zmiękczyć naskórek. Do namaczania stóp potrzebujemy ciepłej woda. Można także dodać sól kuchenną lub morską (sól przynosi ulgę zmęczonym stopom jak i działa antybakteryjnie), mleko/miód/oleje roślinne (dodatkowe odżywienie). Jeżeli stopy są opuchnięte i nabrzmiałe, warto zastosować preparaty mające w swoim składzie wyciągi z kasztanowca i mentol, który przyjemnie chłodzi i łagodzi ból. Po namoczeniu, stopy należy dokładnie wysuszyć, zwracając szczególną uwagę na przestrzeń międzypalcową. 
  • skrócenie i oszlifowanie paznokci – paznokcie powinno się skracać przy pomocy pilnika, ponieważ piłowanie (w przeciwieństwie do nożyczek lub obcinacza) nie uszkadza płytki paznokcia. Wedle zaleceń specjalistów, najpierw należy opiłować boki paznokcia, następnie delikatnie zaokrąglić kanty, a na końcu spiłować przód. Po skróceniu paznokci, należy je DELIKATNIE wypolerować przy użyciu specjalistycznej polerki.
  • peeling – ma za zadanie usunąć martwy naskórek, wygładzić i zmiękczyć skórę. Ponadto poprawia krążenie krwi i odpręża stopy po całym dniu. Wedle zaleceń, najlepiej wykonywać go 1-3 razy na tydzień. Peeling można z łatwością przygotować samemu, mieszając łyżkę cukru, z łyżeczką cynamonu i 2 łyżkami miodu. W sytuacji, kiedy skóra na stopach jest wyraźnie zgrubiała, można ją DELIKATNIE bardzo delikatnie zetrzeć.. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność – zbyt mocne tarcie może doprowadzić do powstania ran, a nawet wywołać niepożądane infekcje. Co ważne, z peelingu należy całkowicie zrezygnować w sytuacji, kiedy skóra stóp jest podrażniona, są  na niej niezagojone odciski, otwarte rany lub duże pęknięcia na piętach.
  • aplikacja nawilżającego lub odżywczego (w zależności od potrzeb) kremu w piance. Pianka bardzo szybko się wchłania, wnikając we wszystkie warstwy skóry, pozostawiając stopy gładkie i nawilżone, podczas gdy tradycyjne kremy do stóp mają z reguły tłustą konsystencję, przez co potrzebują znacznie dłuższego okresu czasu na całkowite wchłonięcie.

Źle dobrane obuwie, skarpety wykonane ze sztucznych materiałów, niewłaściwa pielęgnacja, czy otyłość mogą powodować szereg problemów ze stopami. Wtedy należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty – podologa. 

Podolog – kim jest i czym się zajmuje?

Najogólniej rzecz ujmując, podologia to nauka o stopach (gr. PODOS – stopa i LOGOS – nauka).Co ciekawe, ta bardzo popularna na Zachodzie dziedzina medycyny, w Polsce stawia pierwsze niepewne kroki. Wykwalifikowany podolog posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ortopedii, chirurgii, kosmetologii, dermatologii oraz diabetologii. Wizytę u podologa zaleca się przede wszystkim osobom:

  • chorym na reumatyzm i cukrzycę
  • ograniczonym ruchowo
  • z wrodzonymi wadami i zniekształceniami stóp (jak np. haluksy)
  • z uszkodzoną skórą stóp  (odciski, modzele, owrzodzenia)
  • z grzybiczym zakażeniem paznokci
  • z problematyczną skórą na piętach (pęknięcia, stwardniały i zgrubiały naskórek)
  • z wrastającymi paznokciami

Podczas pierwszej wizyty, podolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i wykona specjalistyczne zabiegi podologiczne, oscylujące wokół zdrowia, jak i estetyki stóp i paznokci.

Nie należy bagatelizować problemów ze stopami i próbować z nimi walczyć w domu lub pierwszym lepszym salonie kosmetycznym. Nawet najprostszy zabieg może mieć bardzo poważne konsekwencje, jeżeli wykonuje się go nieprawidłowo, w niesterylnych warunkach. W końcu stopy, obok dłoni są wizytówką człowieka.

About Post Author

EKOstopa.pl

Chętnie umieszczamy na naszej stronie informacje, które dotyczą zdrowia stóp. Masz ciekawy produkt wpływający na zdrowie stóp, tekst opisujący schorzenia stóp, a może chcesz podzielić się wiedzą na temat terapii? Jesteś podologiem , fizjoterapeutą, a może organizujesz biegi, konsultacje ortopedyczne, albo inne wydarzenie? Skontaktuj się ze mną 🙂
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Opuchnięte nogi – przyczyny, zapobieganie, produkty
Next post Jak dbać o kondycję skóry?