Jak maratońskie bieganie wpływa na mięśnie stóp?

0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second

Jak maratońskie bieganie wpływa na mięśnie stóp: Nowe badania

W obliczu rosnącej świadomości zdrowotnej wiele osób decyduje się na bieganie długodystansowe, w tym na udział w maratonach. Choć jest to znakomita forma aktywności fizycznej, długotrwały wysiłek, jakim jest bieg maratoński, może prowadzić do zmęczenia mięśni oraz ich uszkodzeń, co w konsekwencji może wywoływać chroniczny ból lub kontuzje. Wciąż brakuje jednak szczegółowych informacji na temat wpływu biegania maratońskiego na różne grupy mięśniowe stóp.

Mięśnie stóp: wewnętrzne i zewnętrzne

Mięśnie stóp dzieli się na dwa główne typy: mięśnie wewnętrzne i zewnętrzne. Mięśnie wewnętrzne (np. abductor hallucis) mają swoje przyczepy w obrębie stopy, podczas gdy mięśnie zewnętrzne (np. flexor digitorum longus) zaczynają się w dolnej części nogi i przyczepiają do stopy przez kostkę. Oba te typy mięśni odgrywają kluczową rolę w stabilizacji łuku podłużnego stopy.

Mimo że niektóre badania wskazują na obrzęk mięśni spowodowany bieganiem długodystansowym, co może prowadzić do obniżenia łuku podłużnego, dotąd trudno było powiązać to z uszkodzeniami mięśni wewnętrznych i zewnętrznych.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Technologii Shibaura

Nowe badania, prowadzone przez profesora Mako Fukano z Instytutu Technologii Shibaura, rzucają światło na skutki biegania maratońskiego dla mięśni stóp. W badaniu uczestniczyło 22 biegaczy, którzy regularnie trenowali i przygotowywali się do maratonu, m.in. na Międzynarodowym Maratonie Fuji.

Naukowcy przeprowadzili badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) w czterech punktach czasowych: przed maratonem oraz jeden, trzy i osiem dni po biegu. Skupiono się na dwóch grupach mięśni: wewnętrznych (abductor hallucis, flexor digitorum brevis, quadratus plantae) i zewnętrznych (flexor digitorum longus, tibialis posterior, flexor hallucis longus).

„Nasze wyniki mogą dostarczyć cennych informacji biegaczom oraz trenerom, umożliwiając lepsze przygotowanie się do długodystansowych biegów oraz poprawę kondycji”- podsumowuje profesor Fukano.

Wyniki badania

Analizując wyniki, naukowcy zauważyli, że wartości T2, które wskazują na uszkodzenia mięśni, znacząco wzrosły w przypadku mięśni zewnętrznych już dzień po maratonie. Mięśnie tibialis posterior oraz flexor hallucis longus wykazywały uszkodzenia przez co najmniej trzy dni po biegu. Zmiany te korelowały z obniżeniem wysokości łuku podłużnego stopy, co sugeruje, że uszkodzenia mięśni zewnętrznych mogą przyczyniać się do tych zmian.

Znaczenie dla biegaczy

Badania te mają istotne znaczenie dla biegaczy i profesjonalistów sportowych. Zrozumienie, które mięśnie są najbardziej narażone na uszkodzenia, pozwala na lepsze planowanie strategii regeneracyjnych i może pomóc w zapobieganiu kontuzjom.

Źródło:
Shibaura Institute of Technology. „Ready, set, go: New study shows how marathon running affects different foot muscles.” ScienceDaily. ScienceDaily, 23 May 2023.

About Post Author

EKOstopa.pl

Chętnie umieszczamy na naszej stronie informacje, które dotyczą zdrowia stóp. Masz ciekawy produkt wpływający na zdrowie stóp, tekst opisujący schorzenia stóp, a może chcesz podzielić się wiedzą na temat terapii? Jesteś podologiem , fizjoterapeutą, a może organizujesz biegi, konsultacje ortopedyczne, albo inne wydarzenie? Skontaktuj się ze mną 🙂
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Serum do stóp – ZASPA
Next post Międzynarodowy Dzień Czerwonych Butów